ideal motorTelefon İdeal Motor Whatsapp

İdeal Motor Enerji Sistemleri İşletme Endüstrisi İçin Doğru Pompalama Sistemini Bulmak

Hayvansal yan ürünlerin işlenmesinde çarkın önemi.

İşleme tesislerinin üretim katındaki duruş sürelerinin azaltılması sadece kritik değildir; günlük gelir elde etmek veya kaybetmek arasındaki fark olabilir. Boşa giden ürün, kaybedilen işçilik giderleri ve azalan üretimin hepsi birbirine eklenir. Bir kullanıcının operasyonları ister tarımsal ürünleri işlesin ister hayvanları işlesin, pompalama ekipmanlarının bazı özel ve genellikle acımasız zorluklara dayanması gerekir. Bir ana zincir üretim hattını destekleyen pompalama sistemleri arıza sürelerine neden oluyorsa, bu felaket olabilir.

Bu makale, gıda endüstrisinin hayvan işleme tarafı açısından katı madde işleme konusuna daha yakından bakarak, plansız ekipman kesintilerini ve pahalı arıza sürelerini önlemeye yardımcı olmak için tesis sahiplerinin dikkate alması gereken bazı önemli soruları özetlemektedir.

Pompa Katı Hayvansal Yan Ürünlerle Ne Kadar İyi Başa Çıkabilir?
Gıda üretim operasyonlarındaki pompa sistemlerinin kemik, toynak, tırnak ve kıl gibi affetmeyen ve büyük katı maddeleri hasat zemininden uzaklaştırması gerekir. Bir pompalama sistemi sadece bir saatliğine de olsa devre dışı kalırsa, hasat zemininde hasat zincirini durduran sorunlar ortaya çıkabilir ve bu da binlerce dolarlık gelirin neredeyse anında kaybedilmesine neden olur. Bu katı maddeler temas etmeden geçebilirse, pompa zincirin hareket etmesini sağlar.


Pompanın çark tasarımı bu güvenilirlikte büyük bir rol oynayabilir. Gömme çark tasarımı, kendinden emişli bir pompanın verimlilik özelliklerini bir kıyıcı pompanın katı madde işleme özellikleriyle birleştirir. Bu da, uygulamanın yüksek toplam dinamik basma yüksekliği ve dakika başına galon gereksinimlerini karşılamak için akışları idare ederken katı maddeleri geçirmesi gereken uygulamalar için idealdir. Gömme çarklar, pompadan geçen katı maddelerin yalnızca yaklaşık %15'inin çarkla temas etmesini sağlar. Bu çark tasarımının vakum destekli hazırlama haznesiyle birleştirilmesi, pompanın hem katıları hem de sıvıları verimli bir şekilde taşımasını sağlar.

Pompa Asit veya Sert Sıvı Atıklarla Ne Kadar İyi Başa Çıkabilir?
Bir tesisin işlediği ürünün türüne bağlı olarak, üretilen atıklar yalnızca katıları değil, asidik, aşındırıcı ve agresif olan sert döküntüleri de içerebilir. Pompada kullanılan tüm bileşenleri ve bunların asidik sıvılara düzenli olarak dayanma kabiliyetlerini göz önünde bulundurun.

Suistimale dayanabilecekler mi ve bakımları kolay mı? Üretim zemini ve işleme çukurları için bir pompanın dayanıklılığını değerlendirirken, tüm iç ve dış parçaları ve görecekleri aşırı koşulları göz önünde bulundurun.

Pompa, içinden geçen katı maddelerin tıkanmasını önlemek için bir bilyeli çek valf kullanıyor mu? Aşırı aşınma ve onarım ihtiyacı olmadan aşındırıcı kalıntılarla başa çıkamayacak bir klapeli çek valf kullanıyor mu?
İstenen performans seviyesini korumak için kurulu pompalardaki döner tertibatların sürekli olarak değiştirilmesi gerekiyor mu?
Pompa, izlenmesi, ayarlanması ve değiştirilmesi gereken aşınma plakaları ve kıyıcı bıçakları içeriyor mu?
Pompada bilenmesi gereken kesiciler veya bakımı yapılması gereken aşınma plakaları var mı?
Pompanın beklenen ömrünü uzatmak için bakım gerektiren dahili ıslak parçalar var mı?
Amaç, sistemin yalnızca günlük performansına değil, aynı zamanda nasıl tasarlandığına da bakmaktır. Uzun vadede zaman ve para tasarrufu sağlayacak mı yoksa kullanıcılara üretim kaybına mı mal olacak?

Pompanın Çalışmasını Ne Tür Bir Hazırlama Sistemi Kolaylaştırıyor?
Vakum destekli hazırlama haznesine sahip bir pompa sürekli çalışma için tasarlanmıştır. Kendinden emişli bir pompa gibi, vakum destekli bir emiş sistemi de pompanın kendi kendine emiş yapmasını ve emişin kaybolması halinde yeniden emiş yapmasını sağlar. Vakum hazırlama sistemi, haznenin ilk kez doldurulması ihtiyacını ortadan kaldırır ve dahili valf sistemi, taşıma ve pompaja maruz kalmayı ortadan kaldırır. Ayrıca pompanın kuru çalışmasını engelleyerek erken sızdırmazlık ve döner tertibat arızalarını önler. Bu hazırlama sistemi, hazırlama süresini %40 oranında kısaltır ve çöp pompalarında yaygın olan döner tertibatlardaki conta ve yatak arızalarını azaltır. Sürekli çalışma için tasarlanmıştır ve pompaya giden su hattı ihtiyacını ortadan kaldırır.


Bu pompalar ayrıca üretim sahası operasyonlarının daha sorunsuz çalışmasına yardımcı olan avantajlar da sunar. Vakum destekli kendinden astarlı bir pompa kullanıldığında, sistemi başlatmadan önce besleme pompası gövdesine ek bir su hattı döşenmesine gerek yoktur. Bu adım ortadan kaldırılır ve pompa yine de prime olur. Buna ek olarak, vakum destekli hazırlama sistemi, emme hattındaki sızıntıların, tıkanıklıkların ve daha fazlasının üstesinden gelmek için ek yetenekler sağlayarak diğer bakım endişelerinin üstesinden gelir.

Sermaye Harcamaları ve Operasyonel Harcamalar
Gömme çarklı bir pompanın sermaye harcaması başlangıçta bir çöp pompasından daha fazla olsa da, bakım ve işletme maliyetlerini azaltan yüksek performans ve uzun ömür sunar. Örneğin, ana zincir sorunlarına neden olan ve bakım için kapatma ile sonuçlanan bir çöp pompası ile ilgili sorunlar yaşayan bir domuz tesisini düşünün. Duruş süresi saatte yaklaşık 200.000 dolarlık üretim kaybına denk geliyordu. Birkaç saatlik duruş süresinin ardından ikinci vardiyadaki işçilerin eve gönderilmesi gerekti. Ürünün hurdaya çıkarılması gerekiyordu. Günün sonunda bir milyon doların üzerinde zarar ettiler.

Bazı üreticiler, mevcut pompada herhangi bir sorun çıkması halinde değiştirmeye olanak sağlamak için ellerinde ilave çöp pompası envanteri bulundurmaktadır. Bu envanterin genel giderleri ve yönetim maliyeti de artmaktadır. Katı atık, sert sıvılar ve daha fazlasının taleplerine dayanacak şekilde üretilmiş güvenilir, yüksek performanslı bir pompa ile ekstra envantere gerek yoktur.

Tüm pompalama sistemleri bir gıda işleme tesisinde var olan acımasız koşulların üstesinden gelemez. Bu nedenle bir pompa sistemini nasıl tasarlandığına ve neleri kaldıracak şekilde tasarlandığına göre değerlendirmek kritik önem taşır. Pompanın pervane tasarımına, hazırlama sistemine, genel yapısına ve bileşenlerin dayanıklılığına bakmak, maliyetli duruşlar ile güvenilir çalışma arasındaki farkı yaratabilir.

Bazı Referanslarımız

İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor
İdeal Motor